Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. únor 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. únor 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Panoramatický autoportrét Curiosity

Uznání: NASA, JPL-Caltech, MSSS - Panorama by Andrew Bodrov

Tento pozoruhodný autoportrét marťanského vozítka NASA Curiosity obsahuje panoramatický pohled současného stanoviště v Yellowknife Bay (Zátoka žlutého nože) v kráteru Gale. Ploché a kamenité stanoviště známé jako "John Klein" bylo prvním místem, kde vozítko Curiosity vrtalo do kamene. U hrdě vyhlížejícího vozítka je vidět mělký zkušební vrt a díra ze vzorkem o průměrech 1,6 centimetru. Mozaika byla zkonstruována ze snímků kamerami MAHLI (Mars Hand Lens Imager) a Mastcam. Kamera Mastcam pořizovala panoramatické záběry krajiny a stojí vysoko nad palubou vozítka. Zato kamera MAHLI je určená pro snímky z blízka, takže je namontovaná na robotickém rameni. Snímky z MAHLI byly použity pro vytvoření autoportrétu Curiosity s vyloučením částí, které ukazují rameno samotné, takže MAHLI ani robotické rameno nejsou vidět. Podívejte se na tuto nádhernou interaktivní verzi panoramatického autoportrétu Curiosity.

Štítky: Mars, Vozítko, Curiosity, Self-portrait, Drill


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »