Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. březen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. březen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sopka Sakurajima s blesky

Uznání a copyright: Martin Rietze (Alien Landscapes on Planet Earth)

Proč někdy při sopečných erupcích blýská? Na snímku nahoře je sopka Sakurajima v jižním Japonsku zachycená při erupci počátkem ledna. Bubliny magmatu jsou tak horké, že když vystřelují jako roztavená hornina ze zemského povrchu, tak září. Snímek nahoře stojí zvláště za pozornost, protože blesky se podařilo zachytit skoro u vrcholu sopky. Proč se blýská zůstává předmětem výzkumu dokonce i u běžných bouřek a příčina vulkanických blesků je jasná ještě méně. Jisté je, že bleskové kanály pomáhají vyrovnat opačné, ale oddělené elektrické náboje. Jedna z hypotéz praví, že samy katapultované bubliny magmatu nebo vulkanického prachu jsou elektricky nabité a svým pohybem vytvářejí tyto oddělené oblasti. Jiné epizody vulkanického blýskání mohou být způsobeny kolizemi ve vulkanickém prachu, při kterých vzniká náboj. Někde na Zemi se obvykle blýská, typicky 40 krát za sekundu.

Štítky: Sopka, Blesk, Sakurajima


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »