Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. březen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. březen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Roztáčení superhmotné černé díry

Uznání ilustrace: Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics

Jak rychle se může černá díra otáčet? Pokud se jakýkoliv objekt tvořený normální hmotou otáčí příliš rychle, tak se rozpadne. Ale černá díra se možná nemůže rozpadnout, přičemž maximální rychlost jejího otáčení není známá. Teoretici obvykle modelují rychle rotující černé díry Kerrovým řešením Einsteinovy obecné teorie relativity, která předpovídá několik úžasných a neobvyklých věcí. Možná, že nejsnáze ověřitelnou předpovědí je to, že hmota, která vstupuje do černé díry, která rotuje maximální rychlostí, by měla být při pozorování z dálky vidět, jak obíhá téměř rychlostí světla. Tuto předpověď nedávno ověřovaly družice NASA NuSTAR a ESA XMM při pozorování superhmotné černé díry v centru spirální galaxie NGC 1365. Téměř rychlost světla byla potvrzena měřením zahřívání a rozšiřování spektrálních čar nukleárních emisí u vnitřního okraje akrečního disku. Na obrázku nahoře je umělecká představa akrečního disku obyčejné hmoty, která víří kolem s výtryskem, který vyvěrá z vrcholu. Jelikož hmota padá do černé díry náhodně, tak by ji neměla příliš roztáčet, měření družic NuSTAR a XMM také potvrzují existenci okolního akrečního disku.

Štítky: Černá díra, Akreční disk, Spin


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P na soumračném nebi

Když počasí nespolupracuje.

Další informace »