Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. březen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. březen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

GRAIL mapy měsíční gravitace

Uznání a copyright: NASA, JPL-Caltech, MIT, GSFC

Jak vznikl Měsíc? V roce 2011 agentura NASA vypustila dvojici družic GRAL (Gravity Recovery and Interior Laboratory), aby s bezprecedentní přesností zmapovaly povrchovou gravitaci Měsíce a tak i pomohly odpovědět na otázku jak vznikl Měsíc. Na obrázku nahoře je výsledná gravitační mapa GRAIL, kde jsou oblasti s trochu menší gravitací modré a s větší červené. Analýza údajů z družic GRAIL ukazuje, že Měsíc má nečekaně mělkou kůru hlubokou jen 40 kilometrů a jeho celkové složení se podobá Zemi. Ačkoliv byly objeveny další překvapivé úvary, které se budou dále zkoumat, tak výsledky obecně posílily hypotézu, že Měsíc většinou vznikl z pozemského materiálu po ohromné srážce v raných dobách Sluneční soustavy před asi 4,5 miliardami let. Po dokončení mise a po téměř vyčerpání paliva byly obě družice GRAIL Ebb a Flow navedeny k nárazu do měsíčního kráteru rychlostí asi 6000 kilometrů za hodinu.
Oprava: Na chybu v nadpisu upozornil Jan Pospíšil.

Rostoucí galarie: Kometa PanSTARRS po západu.

Štítky: Měsíc, Gravity map, Grail


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »