Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. březen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. březen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Duhový obzor v Paříži

Uznání a copyright: Bertrand Kulik

Proč je ten obzor tak barevný? Protože na opačné straně od Slunce prší. Na obrázku nahoře je ve skutečnosti jen obyčejná duha. Její neobvyklý vzhled je způsoben tím, že Slunce je při vzniku duhy velmi vysoko. Jelikož střed každé duhy musí být přesně na opačné straně od Slunce, tak vysoké Slunce, které se odráží od vzdáleného deště, bude vytvářet nízkou duhu, kde je vidět pouze její vrchol, protože zbytek duhy je pod obzorem. Dále, žádní dva pozorovatelé nemohou vidět stejnou duhu, každý člověk se nachází přesně mezi Sluncem a středem duhy a každému pozorovateli se jeví barevný kruhovitý pás o poloměru 42 stupňů od středu duhy. Snímek nahoře zobrazuje Eiffelovu věž v Paříži ve Francii a byl pořízen minulý týden. Ačkoliv příležitostné bouřky se vyskytovaly po většinu dne, tak duhový obzor trval jen několik minut.

Sledujte APOD na: Facebooku (Daily, Sky, Spanish) nebo na Google Plus (Daily, River)

Štítky: Obzor, Rainbow, Paris


47. vesmírný týden 2017

47. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 20. 11. do 26. 11. 2017. Měsíc bude v první čtvrti. Saturn už je večer jen velmi nízko nad jihozápadem. První polovina noci nabízí také planety Neptun a Uran. Nad ránem je vidět nad jihovýchodem Mars, výše stoupá i Jupiter a mizí Venuše. Očekáváme start rakety Falcon 9 s tajnou družicí (mise Zuma).

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M81 LRGB nové spracovanie

Dvojice galaxií ve Velké Medvědici. Jistě si na ně vzpomene každý amatérský astronom, ze kterého se mnohdy později vyklubal i astronom profesionální. Byl to většinou čtvrtý objekt při hledání „mlžných“ objektů na noční obloze malým dalekohledem. Hned po galaxii v Andromedě, planetární mlhovině

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M42

Hmlovina v Orióne (nové spracovanie)

Další informace »