Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. duben 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. duben 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bouře zuřící na Saturnu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Byla to jedna z největších a nejdéle žijících bouří vůbec kdy zaznamenaných v naší Sluneční soustavě. Oblačná formace nahoře na severní polokouli Saturnu byla poprvé spatřena koncem roku 2010, začala větší než Země a brzy zachvátila dokola úplně celou planetu. Bouře byla sledována nejen ze Země, ale z blízka také kosmickou sondou Cassini, která nyní obíhá Saturn. Na snímku nahoře ve falešných infračervených barvách z února oranžová barva indikuje oblaka hluboko v atmosféře, zatímco světlé barvy označují mraky výše. Saturnovy prstence jsou vidět téměř z boku jako tenká modrá horizontální čára. Zdeformované tmavé pásy jsou stíny prstenců vržené na vrcholky mraků Sluncem zleva nahoře. Tato intenzivní bouře, která byla zdrojem rádiového šumu z blýskání, zřejmě souvisí se sezónními změnami, když na severu Saturnu nastává jaro. Poté, co tato ikonická bouře zuřila 6 měsíců, tak obkroužila celou planetu a pokusila se vstřebat svůj vlastní ohon, což překvapivě způsobilo její zeslábnutí.

Švédsko: Editor APODu bude koncem května přenášet v IMAXu Cosmonova

Štítky: Saturn, Bouře, Mračna


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »