Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. květen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. květen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Koňská hlava: širší pohled

Uznání: Composition and Processing: Robert Gendler
Image Data: ESO, VISTA, HLA, Hubble Heritage Team (STScI/AURA)

Pro vytvoření tohoto širokého pohledu na mezihvězdnou krajinu kolem slavné mlhoviny Koňská hlava byla použita kombinovaná obrazová data z velkého pozemského dalekohledu VISTA a z Hubblova kosmického dalekohledu. Po scéně, která pokrývá na obloze úhel asi dvou třetin úplňku, se rozprostírá prachový molekulární mrak zachycený v blízkých infračervených vlnových délkách. Obraz zleva doprava v odhadované vzdálenosti Koňské hlavy 1600 světelných let pokrývá asi 10 světelných let. Mlhovina vpravo nahoře je též známa jako Barnard 33, je stále rozpoznatelná jako Koňská hlava a je to prachový pilíř zářící v blízkém infračerveném světle s nově vzniklými hvězdami nahoře. Jasná reflekční mlhovina NGC 2023 níže vlevo je samotná ozářeným okolím horké mladé hvězdy. Hustá mračna pod základnou Koňské hlavy a na okraji NGC 2023 se vyznačují výmluvnými energetickými výtrysky s emisí v daleké červené barvě, které jsou známy jako Herbig-Harovy objekty spojované s nově vzniklými hvězdami.

Štítky: Tmavá mlhovina, Horsehead nebula, B33, Ngc2023, Herbig haro


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »