Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. květen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. květen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Messier 77

Uznání: NASA, ESA, André van der Hoeven

Spirální galaxie M77 je vidět zepředu a nachází se zhruba 47 miliónů světelných let daleko v souhvězdí Velryby (Cetus). V této odhadované vzdálenosti tento nádherný vesmírný ostrov měří asi 100 tisíc světelných let. Galaxie se též jmenuje NGC 1068 a její kompaktní a velice jasné jádro astronomové, kteří zkoumají tajemné superhmotné černé díry v aktivních Seyfertových galaxiích dobře prostudovali. M77 je také vidět v rentgenových, ultrafialových, infračervených a rádiových vlnových délkách. Ale tento ostrý snímek je ve viditelném světle z Hubbla a sleduje zavinutá spirální ramena trasovaná zakrývajícími prachovými mračny a červenými hvězdotvornými oblastmi poblíž zářivého galaktického jádra.

Štítky: Spirální galaxie, Seyfert, M77, Ngc1068


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »