Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. květen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. květen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Částečné zatmění Slunce s letadlem

Uznání a copyright: Phillip Calais

Právě osm minut po východu Slunce minulý týden byly před ním čtyři věci. Tou největší a nejpozoruhodnější byl pozemský Měsíc, který při svém pohybu zakrýval velkou část dolního okraje Slunce, jak bylo vidět z Fremantle v Austrálii. To se ovšem čekalo, jelikož snímek byl pořízen při částečném zatmění Slunce, které v některých místech nechalo sluneční světlo proudit ze všech stran kolem celého Měsíce. Další věcí byl pás mraků, který Slunce vodorovně rozdělil a ukázal zajímavou vnitřní vertikální strukturu. Za třetí věc by se dala považovat zemská atmosféra, která zeslabila jas Slunce, přičemž fluktuace hustoty způsobily, že se okraje Slunce třpytily. K fotografovi nejbližší, ale nejméně očekávaným zakrývačem Slunce bylo letadlo. Je docela možné, že pasažéři na obou stranách letadla přemítali o neobvyklém pohledu, který byl ovšem vidět pouze z oken směřujících k východu.

Cosmonova: Editor APODu bude mít 28. května. ve Švédsku přednášku

Štítky: Sluneční zatmění, Airplane, Partial eclipse


22. vesmírný týden 2018

22. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 28. 5. do 3. 6. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je nad severozápadem jasná Venuše a nad jihovýchodem Jupiter. Mars a Saturn zůstávají spíše ranními planetami. ISS dostala nové zásoby prostřednictvím nákladní lodi Cygnus. SpaceX už má za sebou v květnu dva starty a třetí je nachystán na tento týden. Před 160 lety byla objevena pěkná kometa Donati (1858).

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc s Jupiterem v konjunkci

Další informace »