Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. květen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. květen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Částečné zatmění Slunce s letadlem

Uznání a copyright: Phillip Calais

Právě osm minut po východu Slunce minulý týden byly před ním čtyři věci. Tou největší a nejpozoruhodnější byl pozemský Měsíc, který při svém pohybu zakrýval velkou část dolního okraje Slunce, jak bylo vidět z Fremantle v Austrálii. To se ovšem čekalo, jelikož snímek byl pořízen při částečném zatmění Slunce, které v některých místech nechalo sluneční světlo proudit ze všech stran kolem celého Měsíce. Další věcí byl pás mraků, který Slunce vodorovně rozdělil a ukázal zajímavou vnitřní vertikální strukturu. Za třetí věc by se dala považovat zemská atmosféra, která zeslabila jas Slunce, přičemž fluktuace hustoty způsobily, že se okraje Slunce třpytily. K fotografovi nejbližší, ale nejméně očekávaným zakrývačem Slunce bylo letadlo. Je docela možné, že pasažéři na obou stranách letadla přemítali o neobvyklém pohledu, který byl ovšem vidět pouze z oken směřujících k východu.

Cosmonova: Editor APODu bude mít 28. května. ve Švédsku přednášku

Štítky: Sluneční zatmění, Airplane, Partial eclipse


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety na ranní obloze

Další informace »