Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. květen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. květen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jednoramenná spirální galaxie NGC 4725

Uznání: Image Data: Subaru Telescope (NAOJ), Hubble Space Telescope,
Additional Color data: Adam Block, Bob Franke, Maurice Toet - Assembly and Processing: Robert Gendler

Většina spirálních galaxií včetně naší vlastní Mléčné dráhy má dvě, nebo více spirálních ramen, ovšem NGC 4725 má jen jedno. Na tomto ostrém barevném kompozitním snímku se zdá, že se solo spira mirabilis vine z výrazného prstence modrých, nově zrozených hvězdokup a červených hvězdotvorných oblastí. Tato podivná galaxie také vykazuje temné prachové pásy a žlutavou centrální příčku složenou ze starší populace hvězd. NGC 4725 měří přes 100 tisíc světelných let a nachází se 41 miliónů světelných let daleko v dobře učesaném souhvězdí Vlasy Bereniky (Coma Berenices). Počítačové simulace vzniku jediného spirálního ramene naznačují, že vzhledem k celkové rotaci galaxie se toto rameno předbíhá, nebo ji sleduje. Na snímku je také vidět tradičnější spirální galaxie v pozadí.

Štítky: Spirální galaxie, Prstencová galaxie, Spiral arm, Ngc 4725


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »