Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. červen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. červen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M57: Prstencová mlhovina


Image Credit: NASA, ESA, and the Hubble Heritage (STScI / AURA)- ESA / Hubble Collaboration

Prstencová mlhovina (M57) je kromě prstenců Saturnu pravděpodobně nejslavnějším nebeským prstenem. Jeho klasický vzhled je ovšem vidět jen z naší vlastní perspektivy. Nedávné mapování rozpínající se třírozměrné struktury, založené z části na tomto jasném snimku z Hubbla ukazuje, že mlhovina je poměrně hustým prstencem jako kobliha, který je zabalen do mračna zářícího plynu tvaru šišatého balónu. Pohled ze Země míří podél delší osy míče, zepředu na prstenec. Pochopitelně, že u tohoto dobře prostudovaného příkladu planetární mlhoviny, zářící materiál nepochází z žádné planety. Místo toho plynná obálka představuje vnější vrstvy vyvržené z umírající hvězdy, která se kdysi podobala Slunci a nyní je jen maličkým světýlkem v centru mlhoviny. Intenzivní ultrafialové světlo z této žhavé centrální hvězdy ionizuje atomy v plynu. Modrá barva na obrázku ve středu pochází z ionizovaného hélia, tyrkysová uvnitř prstence ze záře vodíku a kyslíku a červená barva vnějšího prstence pochází z dusíku a síry. Prstencová mlhovina měří asi jeden světelný rok a je vzdálená asi 2000 světelných let.

Štítky: Planetární mlhovina, Prstencová mlhovina, M57, Ngc6720


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P na soumračném nebi

Když počasí nespolupracuje.

Další informace »