Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Protichvost komety PanSTARRS

Uznání a copyright: Pete Lawrence (Digital-Astronomy)

Kometa PanSTARRS (C/2011 L4), která byla kdysi známá jako kometa po západu Slunce na Zemi, je nyní vidět celou noc, i když jenom pro pozorovatele na severní polokouli. Ke sledování poklesu jasnosti komety při odletu do vnější Sluneční soustavy je ovšem potřeba dalekohled. Jelikož koncem května planeta Země prošla oběžnou rovinou komety, tak si ji budou pozorovatelé pamatovat pro její pozoruhodně dlouhý protichvost. Taková perspektiva při pohledu z boku na široký vyfoukaný prachový ohon, který se vleče za kometou, vytváří vzhled protiohonu, který míří ke Slunci, zpátky do Sluneční soustavy. Tato mozaika ze 13 snímků z noci 27. května (zobrazená v pozitivu a negativu) sleduje protiohon komety PanSTARRS, který se z komy daleko vpravo rozevřel přes 7 stupňů. Protiohon byl nejspíše mnohem delší, ale ztrácí se v jasném večerním světle Měsíce, který do scény zasahuje zleva. Podél něho je vlevo nahoře v Kefeu vidět v pozadí hvězdokupa NGC 188.

Štítky: Prach, Ecliptic plane, Comet panstarrs, C/2011 l4, Antitail


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »