Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. červenec 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. červenec 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obíhání černé díry v její fotonové sféře

Uznání a copyright: Robert Nemiroff (MTU)

Jaké by to bylo přiblížit se až k černé díře? Jedním zvlášť zajímavým místem u černé díry je její fotonová sféra, kde fotony mohou obíhat po kružnicích a tato sféra je o 50 procent dále, než horizont událostí. Pokud byste se dívali z fotonové sféry kolem černé díry, tak by se polovina oblohy jevila zcela černá, polovina by byla neobvykle jasná a zadek vaší hlavy by byl uprostřed. Počítačem animované video nahoře zobrazuje tento pohled z fotonové sféry. Důvodem proč je nižší oblast černá je, že světelné dráhy z této tmavé oblasti přicházejí z černé díry, která klasicky neemituje žádné světlo. Horní polovina oblohy je zase neobvykle jasná, vykazuje modrý posuv a ukazuje vzrůstající počty celých obrazů oblohy stále těsněji u sebe k přelomu temné a jasné části uprostřed. Tento předěl světla a tmy je fotonová sféra, vaše poloha, a jelikož fotony tam mohou obíhat po kružnicích, tak světlo zezadu vaší hlavy může obkroužit černou díru a dostat se až do vašich očí. Žádné místo na obloze není před vámi ukryté, hvězdy, které by normálně byly za černou dírou, nyní rychle prolétly kolem Einsteinova prstence, který se jeví nad horizontální čarou asi čtvrtinu od horní části videa. Video nahoře je součástí řady videí, které vizuálně zkoumají vesmír kolem horizontu událostí.
(Pro pořádek: Tvůrce videa Robert Nemiroff je editorem APODu.)

Štítky: Černá díra, Einstein ring, Video, Photon sphere


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »