Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. červenec 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. červenec 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie Sombrero z Haleho dalekohledu

Uznání a copyright: Caltech/Palomar Observatory/Paul Gardner, Salvatore Grasso, and Ryan Hannahoe

Co se děje ve středu této spirální galaxie? Galaxie M104, které se pro její podobnost s kloboukem říká Sombrero, má výrazný prachový pás a jasné halo z hvězd a kulových hvězdokup. K důvodům kloboukovitého vzhledu Sombrera patří i neobvykle velká a rozsáhlá centrální výduť hvězd a tmavé výrazné prachové pásy, které jsou vidět v disku, který pozorujeme skoro z boku. Miliardy starých hvězd způsobují difuzní záři rozsáhlé centrální výdutě, která je vidět na snímku nahoře z 5 m Haleho dalekohledu. Podrobná prohlídka centrální výdutě ukazuje spousty světelných bodů, které jsou ve skutečnosti kulové hvězdokupy. V nádherných prachových prstencích sídlí v M104 mnoho mladých a jasných hvězd a vykazují podrobnosti, kterým astronomové dosud zcela nerozumí. Samotný střed Sombrera září napříč celým elektromagnetickým spektrem a předpokládá se, že ve středu je velká černá díra. Padesál miliónů let staré světlo z galaxie Sombrero lze spatřit i malým dalekohledem v souhvězdí Panny (Virgo).

Astrofyzikové: Prohlédněte si 600+ souborů z Astrofyzikální zdrojové knihovny

Štítky: Spirální galaxie, M104, Sombrero galaxy


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »