Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. srpen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. srpen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kolem Kuželové mlhoviny

Uznání: Subaru Telescope (NAOJ) & DSS;
Assembly and Processing: Robert Gendler

Kolem Kuželové mlhoviny se nacházejí podivné tvary a textury. Ty neobvyklé tvary pocházejí z jemného mezihvězdného prachu, který reaguje složitým způsobem za pomocí energetického světla s horkým plynem, který vyvrhují mladé hvězdy. Nejjasnější hvězda na snímku nahoře je S Mon, zatímco oblast pod ní byla pro svou barvu a texturu pojmenována jako mlhovina Liščí kožich. Modrá záře přímo kolem S Mon pochází z odraženého světla od okolních jasných hvězd na přítomném prachu. Červená záře kolem celé oblasti pochází nejen od odrazivého prachu, ale také z emise plynného vodíku, který je ionizován světlem hvězd. Hvězda S Mon je součástí mladé otevřené hvězdokupy zvané NGC 2264, která se nachází asi 2500 světelných let daleko v souhvězdí Jednorožce (Monoceros). I když Kuželová mlhovina míří přímo na S Mon, tak podrobnosti vzniku této záhadné geometrie až daleko doleva zůstávají tajemstvím.

Štítky: Prach, Cone Nebula, Foxfur Nebula


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »