Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. září 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. září 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tichý Sagittarius A*

Uznání: X-ray - NASA / CXC / Q. Daniel Wang (UMASS) et al., IR - NASA/STScI

Horký plyn se těžko polyká. To je zřejmě pravda přinejmenším pro superhmotnou černou díru ve středu naší Galaxie Mléčné dráhy. Černá díra v Mléčné dráze je známa jako zdroj Sagittarius A* a je ve středu tohoto kompozitního snímku z infračerveného (červená a žlutá) a rentgenového (modrá) záření. Na vloženém obrázku je vidět difuzní emise kolem čerrné díry vzdálené asi 26 000 světelných let v galaktickém centru v poli o šířce asi 1/2 stupně a to na základě údajů z rozsáhlé pozorovací kampaně z rentgenové družicové observatoře Chandra. Astronomové přišli na to, že rentgenová emise pochází od horkého plynu z větru mladých hmotných hvězd v této oblasti. Údaje z Chandry ukazují, že asi jen 1% plynu či méně v gravitačním vlivu černé díry vůbec kdy dosáhne horizontu událostí, tedy ztratí dosti tepla a úhlového momentu na to, aby spadlo do černé díry, zatímco zbytek plynu unikne ven. Výsledek vysvětluje, proč je černá díra v Mléčné dráze tak tichá a mnohem slabší, než by se v rentgenovém záření dalo čekat. Nejspíš to platí i pro většinu superhmotných černých děr v galaxiích v okolním vesmíru.

Štítky: Mléčná dráha, Galaktický střed, Černá díra, Sgr a*


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »