Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. září 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. září 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Apollonova Analema

Uznání a copyright: Anthony Ayiomamitis (TWAN)

Slunce dnes při své cestě na jih překročí v 20:44 světového času nebeský rovník. Rovnodennost (equinox = noc je stejně dlouhá jako den) je astronomická událost, která na severní polokouli vyznačuje první podzimní den a na jižní první jarní den. Se Sluncem na nebeském rovníku mohou pozemšťané zakusit téměř 12 hodin denního světla a 12 hodin tmy. Oslavujme tímto pozoruhodným záznamem roční dráhy Slunce na pozemské obloze pořízeným pomocí mnoha plánovaných expozic na jediné políčko 35 milimetrového filmu. Expozice byly pořizovány ve stejnou denní dobu (9:00 místního času) a zachytily polohy Slunce od 7. ledna do 20. prosince 2003. Násobné obrazy Slunce vytvářejí protínající se křivku známou jako analema. V popředí je zachycen Apollonův chrám ve starověkém Korintu v Řecku, což je vhodné pro analemu, takže byl digitálně spojen se snímkem na film. Data rovnodennosti odpovídají středním bodům (nikoliv průsečíku) analemy. Křivka je orientována směrem a výškou odpovídajícím chrámu, takže poloha Slunce pro zářijovou rovnodennost je ten horní střední bod u středu obrázku. Letní a zimní slunovrat jsou vrch a spodek analemy.

Štítky: Apollo, Rovnodennost, Roční období, Analemma, Film


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »