Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. říjen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. říjen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometární globule

Uznání a copyright: Subaru Telescope (NAOJ) & DSS;
Assembly and Processing: Robert Gendler

Poblíž středu tohoto bohatého pole hvězd v hranicích námořnických souhvězdí Lodní záď a Plachty je uskupení jasně olemovaných tokových útvarů. Skupina kometárních globulí z mezihvězdného plynu a prachu velikosti světelného roku je asi 1300 světelných let daleko. Globule utvářelo energetické ultrafialové světlo z blízkých žhavých hvězd a ionizovalo jejich jasné lemy. Globule také proudí od zbytku supernovy v Plachtách, který mohl mít vliv na jejich dozadu učesané tvary. Jádra z chladného plynu a prachu uvnitř nich nejspíš kolabují za vzniku hvězd o nízké hmotnosti a vznik těchto hvězd nakonec způsobí rozpad globulí. Kometární globule CG30 (ve skupině vpravo nahoře) poblíž své hlavy vykazuje malou červenou záři, což je výmluvným znamením energetických výtrysků z hvězdy v raných stupních vzniku.

Poznámka: Jak najít alternativní APODy.

Štítky: Star-formation, Vela, Cometary globule, Cg 30-31-38, Puppis


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »