Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. říjen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. říjen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velká mlhovina Carina

Uznání a copyright: Lorand Fenyes

Velká mlhovina Carina, též známá jako NGC 3372, je skvostem jižní oblohy, měří přes 300 světelných let a je jednou z největších oblastí vznikání hvězd v naší galaxii. Podobně jako menší a severnější Velká mlhovina Orion, je i mlhovina Carina snadno vidět pouhým okem, přestože je vzdálená 7500 světelných let, tedy zhruba pět krát dále. Tento nádherný teleskopický portrét ukazuje pozoruhodné podrobnosti zářících filamentů mezihvězdného plynu a zatmívajících mračen kosmického prachu v této oblasti. Zorné pole přesahuje úhlovou velikost úplňku a v mlhovině pokrývá přes 300 světelných let. Mlhovina Carina je domovem mladých a extrémně hmotných hvězd, včetně stále tajemné proměnné hvězdy Eta Carinae, která má hmotnost dobře přes 100 Sluncí. Eta Carinae je ta nejjasnější hvězda u středu snímku, trochu vlevo od prachové mlhoviny Klíčová dírka (NGC 3324). Zatímco samotná Eta Carinae se může teprve blížit k výbuchu supernovy, tak rentgenové záření naznačuje, že Velká mlhovina Carina je učiněnou továrnou na supernovy.

Štítky: Eta Carina, Mlhovina Lodní záď, NGC 3372


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »