Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. listopad 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. listopad 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Trojnásobný přechod stínu přes Jupiter

Uznání a copyright: Leo Aerts

Tento snímek z webkamery přes dalekohled ukazuje přechod tří stínů vrhaných měsíci Jupiteru na tuto obří planetu s pásy a byl pořízen 12. října v 05:28 UT na belgické obloze. Přechod tří stínů zároveň je poměrně vzácná událost a to dokonce i pro tuto velkou planetu s mnoha měsíci. Na snímku jsou vidět tři odpovídající Galileovské měsíce, Kalisto u levého okraje, Io blízko u disku Jupiteru a Europa níže a vlevo od Io. Ze všech stínů na vrcholcích osvětlených mraků vrhá Kalisto ten nejprotáhlejší vespod u jižní polární oblasti. Stín Io je vpravo nahoře od Jupiterovy Velké rudé skvrny. Při pozorování z Jupiteru by se tyto přechody stínů jevily jako sluneční zatmění, analogicky se stínem Měsíce, který přechází přes osvětlenou Zemi.

Štítky: Io, Jupiter, Zatmění, Europa, Callisto, Shadow transit


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »