Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. listopad 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. listopad 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Netvor polární záře nad Norskem

Uznání a copyright: Ole C. Salomonsen (Arctic Light Photo)

Byl Halloween a obloha vypadala jako nějaký netvor. Jaký netvor, to už si astrofotograf nebyl jist, ale můžete něco navrhnout. Ovšem co toto trochu strašidelné zjevení způsobilo si jistý byl: jedna z nejlepších nedávných polárních září. Tato nádherná polární záře měla neobvykle vysoký stupeň podrobností. Živé zelené a fialové barvy polární záře na snímku nahoře jsou způsobeny reakcí kyslíku a vodíku ve vysoké atmosféře s dopadajícími elektrony. Popředí tvoří břízy v Tromsø v Norsku. Nedávná energetická vzplanutí na Slunci vyvolala ještě mnoho dalších fotogenických polárních září.

Astrofyzici: Můžete prohledávat 600+ zdrojových souborů v astrofyzikální zdrojové knihovně

Štítky: Korona, Polární záře, Norway


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P/Pons-Brooks

Pořízeno fotoaparátem Canon EOS 7D přes NT Sky-Watcher 200/1000 na montáži GHEQ-5. Čas expozice 35s.

Další informace »