Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. listopad 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. listopad 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nečekané ohony asteroidu P5

Uznání: NASA, ESA, and D. Jewitt (UCLA) et al.

Co se stalo s asteroidem P/2013 P5? Nikdo pořádně neví. Tento asteroid nyní z neznámých důvodů vykazuje ne jeden, ale hned 6 rozpoznatelných ohonů. Snímky nahoře pořídil před dvěma měsíci Hubble Space Telescope a ukazují rychle se měnící prachové proudy. Dokonce není ani známo, kdy vlastně P5 začal vykazovat své neobvyklé ohony. Pokud by byl tento asteroid z hlavního pásu zasažen velkým meteorem, takl by se dal čekat pouze jeden prachový ohon. Mezi možná vysvětlení patří i tlak světla ze Slunce, který vyvolává rychlý narůst rychlosti otáčení asteroidu, což na druhou stranu znamená, že bazény gravitačně vázaného prachu odlétají pryč. Budoucí pozorování by měla lépe stanovit, jak se P5 a jeho vlečky prachu vyvíjí a poskytnout tak více údajů o jeho podstatě, a také možná o mnoha podobných asteroidech.

Štítky: Asteroid, Tails, P5


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planetka (775) Lumiere

Snímek planetky (775) Lumiere. Rozměry obrázku jsou 10 x 10 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Planetka 15.5mag byla zachycena na snímcích komety C/2016 R2 (PANSTARRS).

Další informace »