Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. listopad 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. listopad 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nečekané ohony asteroidu P5

Uznání: NASA, ESA, and D. Jewitt (UCLA) et al.

Co se stalo s asteroidem P/2013 P5? Nikdo pořádně neví. Tento asteroid nyní z neznámých důvodů vykazuje ne jeden, ale hned 6 rozpoznatelných ohonů. Snímky nahoře pořídil před dvěma měsíci Hubble Space Telescope a ukazují rychle se měnící prachové proudy. Dokonce není ani známo, kdy vlastně P5 začal vykazovat své neobvyklé ohony. Pokud by byl tento asteroid z hlavního pásu zasažen velkým meteorem, takl by se dal čekat pouze jeden prachový ohon. Mezi možná vysvětlení patří i tlak světla ze Slunce, který vyvolává rychlý narůst rychlosti otáčení asteroidu, což na druhou stranu znamená, že bazény gravitačně vázaného prachu odlétají pryč. Budoucí pozorování by měla lépe stanovit, jak se P5 a jeho vlečky prachu vyvíjí a poskytnout tak více údajů o jeho podstatě, a také možná o mnoha podobných asteroidech.

Štítky: Asteroid, Tails, P5


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přelet ISS

Další informace »