Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. listopad 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. listopad 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Těžké výtrysky z černé díry v 4U1630-47

Uznání: NASA, CXC, M. Weiss

Z čeho jsou výtrysky z černé díry? Kolem mnoha černých děr ve hvězdných soustavách jsou disky plynu a plazmatu gravitačně vytahovaného z blízké doprovodné složky dvojhvězdy. Něco z tohoto materiálu po přiblížení k černé díře končí vyvržením z hvězdné soustavy v silných výtryscích, které vyvěrají z pólů rotující černé díry. Nedávné důkazy naznačují, že tyto výtrysky se skládají nejenom z elektronů a protonů, ale také z jader těžkých prvků jako je železo a nikl. Tento objev byl učiněn v soustavě 4U1630-47 pomocí kompatní řady radioteleskopů CSIRO ve východní Austrálii a družicovou observatoří XMM-Newton Evropské kosmické agentury. Hvězdná soustava 4U1630-47 je zobrazena na umělecké ilustraci nahoře s velkou modrou hvězdou vpravo a s výtrysky, které vyvěrají z černé díry ve středu akrečního disku vlevo. I když se předpokládá, že hvězdná soustava 4U1630-47 obsahuje jen malou černou díru, jen o několikanásobku hmotnosti Slunce, tak důsledky mohou být dalekosáhlé, protože černé díry větších rozměrů mohou také emitovat výtrysky s těžkými jádry do vesmíru.

Klikněte do hyperprostoru: náhodný APOD

Štítky: Výtrysk, Černá díra, Akreční disk


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »