Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. leden 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. leden 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Mořský racek

Uznání a copyright: Michael Miller

Široký prostor zářivého plynu a prachu připomíná pozemským astronomům ptáka a tak také získal populární název mlhovina Mořský racek. Portrét tohoto kosmického ptáka pokrývá v rovině Mléčné dráhy blízko alfa hvězdy souhvězdí Velký pes (Canis Major) Sirius plochu asi 1,6°. V této oblasti jsou i další pozoruhodné objekty s katalogovým označením, především NGC 2327, což je kompaktní, prašná emisní oblast s vnořenou hmotnou hvězdou, která tvoří hlavu ptáka (mlhovina Papoušek nad středem). Komplexu prachových a plynových mračen s mladými jasnými hvězdami dominuje červená záře atomárního vodíku a v odhadované vzdálenosti 3800 světelných let měří asi 100 světelných let.

Štítky: Vodík, Gumova mlhovina, Ic2177, Ngc2327, Emission region


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »