Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. leden 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. leden 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stopa rakety se stopami hvězd

Uznání a copyright: Mike Killian / AmericaSpace

Tyto stopy hvězd zachytila kamera na stativu při pohledu na východ na východ přes nádrž Turn Basin v Kennedyho kosmickém středisku jako sérii krátkých expozic během tří hodin večer 23. ledna. Kamera umístěná jen pár mil od startovacího komplexu 41 letecké základny na mysu Canaveral také zachytila nádherný noční start rakety Atlas V, když vynášela družici NASA TDRS-L (Tracking and Data Relay Satellite). Stopy hvězd jsou odrazem zdánlivého pohybu hvězd po pozemské obloze, který způsobuje denní rotace Země okolo své osy. Tato rotace je také příčinou, proč stopa rakety tvoří oblouk na východ přes Atlantik. Vypouštění směrem na východ, tedy ve směru zemské rotace, přidává raketě rotační rychlost a snižuje množství paliva nutného pro dosažení oběžné dráhy. Je trochu ironické, že družice TDRS-L je určena pro geostacionární dráhu. Z této dráhy, z výšky 36 000 kilometrů nad rovníkem, bude její oběžná doba shodná s rotací Země a družice se bude na pozemské obloze jevit bez pohybu.

Štítky: Stopy hvězd, Launch, TDRS, Geostationary orbit


29. vesmírný týden 2018

29. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 16. 7. do 22. 7. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer nám obloha nabízí postupně Venuši, Jupiter, Saturn a Mars. Ráno je vidět také Neptun a Uran. K vidění je také dvojice trochu jasnějších komet. Rušno bylo u ISS, kde se vystřídal Cygnus s Progressem. Čína je rekordmanem v počtu letošních startů. Z Floridy má startovat Falcon 9. Před 45 lety odstartovala k Marsu sovětská sonda Mars 4.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC4725

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2018 obdržel snímek „NGC 4725“, jehož autorem je Dušan Šulc   NGC 4725. Popravdě, co takový název komu z nezasvěcených řekne … Asi mnoho ne. Ovšem astronomové, zejména ti noční, si po vyslovení tohoto názvu začnou libovat. A možná

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zelený Airglow

Velice těžké panorama na spojení, ve finále hodně ořízlé. Struktury jsem zachytil na 45sekundovou expozici.

Další informace »