Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. leden 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. leden 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stopa rakety se stopami hvězd

Uznání a copyright: Mike Killian / AmericaSpace

Tyto stopy hvězd zachytila kamera na stativu při pohledu na východ na východ přes nádrž Turn Basin v Kennedyho kosmickém středisku jako sérii krátkých expozic během tří hodin večer 23. ledna. Kamera umístěná jen pár mil od startovacího komplexu 41 letecké základny na mysu Canaveral také zachytila nádherný noční start rakety Atlas V, když vynášela družici NASA TDRS-L (Tracking and Data Relay Satellite). Stopy hvězd jsou odrazem zdánlivého pohybu hvězd po pozemské obloze, který způsobuje denní rotace Země okolo své osy. Tato rotace je také příčinou, proč stopa rakety tvoří oblouk na východ přes Atlantik. Vypouštění směrem na východ, tedy ve směru zemské rotace, přidává raketě rotační rychlost a snižuje množství paliva nutného pro dosažení oběžné dráhy. Je trochu ironické, že družice TDRS-L je určena pro geostacionární dráhu. Z této dráhy, z výšky 36 000 kilometrů nad rovníkem, bude její oběžná doba shodná s rotací Země a družice se bude na pozemské obloze jevit bez pohybu.

Štítky: Stopy hvězd, Launch, TDRS, Geostationary orbit


3. vesmírný týden 2018

3. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 15. 1. do 21. 1. 2018. Měsíc bude v novu. Večer je vidět Neptun a Uran. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars. Z objektů noční oblohy doporučíme dvě mlhoviny ze souhvězdí Býka. Start tajné mise Zuma zůstává opředen nejasnostmi. SpaceX provedla první tankování rakety Falcon Heavy. Se statickým zážehem nespěchá. Všechny starty raket v minulém týdnu byly úspěšné. Nákladní loď Dragon se oddělila od ISS a přistála v Tichém oceánu. Už čtyřicet roků obsluhují nákladní lodě Progress různé vesmírné stanice.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Měsíčná Vršatec

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2017 obdržel snímek „Měsíční Vršatec“, jehož autorem je Václav Hýža Oblast Bílých Karpat, nalézající se nad obcí Vršatské Podhradie nedaleko Ilavy, byla osídlena již v pravěku lidmi lužické a púchovské kultury, tedy docela jistě nejméně 500 let

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2016 R2 (Panstarrs) v súhvezdí Býk

Animácia pohybu kométy C/2016 R2 (Panstarrs) v súhvezdí Býk zo 14. 1. 2018 v čase od 18:17 do 19:55 CET. Pripojené foto bolo pointované na kométu, je v ňom zložených 12 x 480 sec, použitý bin 2x2. S je hore.

Další informace »