Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. únor 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. únor 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Chybějící krátery na asteroidu Itokawa

Uznání a copyright: ISAS, JAXA

Kde jsou krátery na asteroidu Itokawa? Nečekaně chybí. Japonská sonda Hayabusa se v roce 2005 přiblížila k tomuto zemskému křížiči a odvysílala snímky, které ukazují povrch jiný, než na kterémkoliv jiném dosud fotografovaném tělese Sluneční soustavy, povrch nejspíše zbavený kráterů. První hypotéza, která vysvětluje nepřítomnost tak běžných kruhových prohloubenin je, že asteroid Itokawa je hromadou suti, kusů kamení a ledu, které jen volně dohromady drží slabá gravitace. Pokud tomu tak je, tak krátery nemohou zas tak snadno vzniknout, nebo se snadno zaplní, kdykoliv se asteroid rozkmitá procházející planetou nebo dopadem těžkého meteoru. Nedávná pozemská pozorování asteroidu Itokawa ukázala, že jedna část vnitřku má dokonce vyšší průměrnou hustotu, než část druhá, což je další nečekaný objev. Sonda Hayabusa z Itokawy dopravila zpět vzorky hornin, které také poskytují důkazy o dávné historii jak tohoto neobvyklého asteroidu, tak celé naší Sluneční soustavy.

Štítky: Asteroid, Itokawa, Rubble pile


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »