Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. únor 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. únor 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dlouhý výtrysk z mlhoviny Maják

Uznání: NASA / CXC / ISDC / L. Pavan et al.

Mlhovina Maják vznikla větrem z pulzaru, rychle rotující magnetizované neutronové hvězdy, která uhání mezihvězdným prostředím rychlostí přes 1000 kilometrů za sekundu. Pulzar a větrná mlhovina (katalogizovaná jako IGR J1104-6103) se nacházejí asi 23 000 světelných let daleko v jižním souhvězdí Lodní kýl (Carina), a na tomto pozoruhodném snímku z rentgenové observatoře Chandra jsou označeny vpravo dole. Energetické částice generované pulzarem jsou učesány dozadu do větrného ohonu, podobně jako u komety a míří doleva nahoru ve směru, který se pulzar vzdaluje od svého mateřského zbytku po supernově. Jak z řetězu utržený pulzar, tak i rozpínající se pole trosek jsou pozůstatky po výbuchu jádra po kolapsu hmotné hvězdy, přičemž pulzar byl vymrštěn explozí supernovy. Na této scéně kosmických extrémů je navíc ještě dlouhý, spirálovitý výtrysk, který dosahuje skoro 37 světelných let, ale je téměř v pravém úhlu k pohybu pulzaru. Vysokoenergetický částicový výtrysk je nejdelším známým pro jakýkoliv objekt v naší Mléčné dráze.

Štítky: Zbytek supernovy, Pulsar, Neutronová hvězda, Pulsar wind nebula, Igrj11014-6103


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »