Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. únor 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. únor 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zamračená jádra aktivních galaxií

Uznání: NASA's GSFC, W. Steffen (UNAM)

Jak by to vypadalo, pokud bychom cestovali do nitra aktivní galaxie? O většině galaktických center se předpokládá, že hostí černé díry miliónkrát hmotnější, než naše Slunce. Prostor kolem těchto superhmotných černých děr může být ovšem vzdálený od klidu, může blikat v mnoha barvách a dokonce tak vznikla celá třída objektů s názvem aktivní galaktická jádra (AGN - Active Galactic Nuclei). Nahoře je video, které ilustruje, jak by mohlo aktivní galaktické jádro vypadat zblízka. AGN má typicky hmotné akreční disky, které krmí centrální černou díru a zároveň má silné výtrysky, které vystřelují elektricky nabitou hmotu daleko do okolního vesmíru. Nedávno nalezená mračna plynu a prachu, která obíhají kolem centrálních černých děr jsou tak hustá, že nepravidelně zakrývají dokonce i pronikavé rentgenové záření. Události, které tlumí rentgenové záření, mohou být krátké jen hodinu, ale i dlouhé roky a byly detekovány při analýze více než desetiletí dat získaných z družice NASA RXTE (Rossi X-ray Timing Explorer).

Štítky: Galaktický střed, Černé díry, Aktivní galaxie, Video


12. vesmírný týden 2024

12. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 3. do 24. 3. 2024. Měsíc po první čtvrti dorůstá k úplňku. Na večerní obloze je výrazný Jupiter a nízko nad obzorem i Merkur. Aktivita Slunce zůstávala nízká, ale to se o víkendu změnilo s natočením velkých skvrn z odvrácené polokoule. Kometa 12P/Pons-Brooks je nyní rušena září Měsíce. SpaceX povedla další test superrakety s lodí Starship a dosáhla mnoha úspěšných milníků. Startuje další kosmická loď Sojuz k ISS. Voyager 1 má stále problém, ale už se tuší, co vysílá. Před 275 lety se narodil francouzský matematik, fyzik a astronom Pierre-Simon Laplace. 20. března ve 4:06 začíná astronomické jaro.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P/Pons-Brooks

Porizeno fotoaparatem Canon EOS R8, obj. 400/5,6, exp. 360x1s, spojeno v DeepSkyStacker a upraveno v Adobe Lightroom

Další informace »