Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. únor 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. únor 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře nad Novým Zélandem

Uznání a copyright: David Weir (Earth and Sky Ltd.)

Někdy čím více se na obrázek díváte, tím víc vidíte. To by mohl být případ tohoto krásného nočního panorámatu pořízeného minulý týden na Novém Zélandu. Zcela vlevo jsou vidět obyčejná mračna, trochu pozměněná digitální kombinací jedenácti jednotlivých 20 sekundových expozic. Možná ale mnohem výraznější je široká růžová polární záře, která dominuje pravé části obrazu, což je méně běžná barva, kterou nejspíše vyvolaly vybuzené atomy kyslíku vysoko v zemské atmosféře. Když se budete dále dívat, tak si možná všimnete jasného světla za horou vlevo. To je vycházející Měsíc a bližší pohled odhalí i slabé krepuskulární paprsky, které z něho vycházejí. Při rozjímání nad obrázkem si možná všimnete i centrálního pásu Mléčné dráhy, který jakoby od sebe téměř vertikálně odděluje mračna vlevo a polární záři vpravo. Prohlídka horního pravého rohu ukáže mlhavou skvrnku vysoko na obloze, což je Malé Magellanovo mračno. Vzdálené pozadí je poseto četnými hvězdami. V popředí jsou zpátky na Zemi vidět dvě kopule univerzitní observatoře Mt. John a stativ s kamerou, která zachycuje většinu z této poklidné scény nad jezerem Tekapo.

Štítky: Polární záře, Nový Zéland, Smc


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »