Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. březen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. březen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Víry na mapě kosmických mikrovln ukazují na inflaci

Uznání: BICEP2 Collaboration, NSF, Steffen Richter (Harvard)

Prošel vesmír v raném období extrémně rychlým rozpínáním? Takové inflační období se předpokládalo, aby se mohlo vysvětlit několik záhadných kosmických atributů, třeba proč náš vesmír vypadá podobně v opačných směrech. Včera byly uvolněny výsledky, které ukazují očekávaný signál v nečekané síle, což podporuje předpověď inflace, kdy by měly v mikrovlném záření komického pozadí, které bylo emitováno před 13,8 miliardami let, kdy se stal vesmír poprvé průhledný, existovat specifické vzory polarizace. Tyto rané vířivé vzory zvané b-mód polarizace lze přímo přiřadit k efektu stlačování a protahování, které má na fotony, které byly vyzářeny elektrony, gravitační záření. Tyto překvapivé výsledky byly objeveny v datech mikrovlnné observatoře BICEP2 (Background Imaging of Cosmic Extragalactic Polarization 2) u jižního pólu. BICEP2 je na budově s ochrannou mísou kolem něho na snímku nahoře. Povšimněte se, jak černé polarizační vektory dělají víry kolem zbarvených teplotních vrcholů na vložené mapě mikrovlného pozadí oblohy. Ačkoliv jsou tyto závěry statisticky pádné, tak nejspíše zůstanou nadále kontraverzní, dokud nebudou potvrzeny nezávislými pozorováními.
Oprava: Lepší slovosled věty s emisí fotonů zaslal Augustin Hebelka

Štítky: Kosmologie, Inflation, Mikrovlnné pozadí


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »