Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. březen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. březen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Orion v okolním prachu

Uznání a copyright: Robert Fields

Co je kolem žhavého lůžka vznikajících hvězd? V případě mlhoviny Orion - prach. Celé pole Orionu, asi 1600 světelných let daleko, je zaplaveno spletitými a malebnými filamenty prachu. Pro viditelné světlo neprůhledný prach vzniká ve vnější atmosféře hmotných chladných hvězd, odkud ho vyvrhuje silný vítr částic. V mlhovině je ponořena hvězdokupa Trapéz i další vznikající hvězdokupy. Spletité filamenty prachu kolem M42 a M43 se jeví na obrázku nahoře šedé, zatímco centrální zářící plyn je zvýrazněn v hnědé a modré barvě. Většinu prachu v Orionu v několika příštích miliónech let pomalu zničí právě ty hvězdy, které nyní vznikají a pak se rozptýlí po naší Galaxii.

Help Wanted: APOD Assessment Officer

Štítky: Prach, M42, Mlhovina Orion


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P/Pons-Brooks

Pořízeno fotoaparátem Canon EOS 7D přes NT Sky-Watcher 200/1000 na montáži GHEQ-5. Čas expozice 35s.

Další informace »