Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. duben 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. duben 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční zatmění z Měsíce

Uznání videa: NASA, Surveyor 3; Acknowledgement: Russell Sampson (ECSU)

Bylo už někdy pozorováno zatmění Slunce z Měsíce? Ano, poprvé v roce 1967 a možná zase příští týden. Sonda Surveyor 3 pořídila v roce 1967 tisíce širokoúhlých televizních snímků Země a některé z nich zachytily, jak se Země pohybuje před Sluncem. Několik těchto snímků bylo vyzvednuto z archívů NASA a zkompilováno do zrychleného videa nahoře. Ačkoliv jsou tyto snímky zrnité, tak je vidět, že atmosféra Země jasně láme sluneční světlo a předvádí efekt perel, když jsou určité dráhy zastíněny mraky. O dva roky později viděla v roce 1969 posádka Apolla 12 z první ruky jiné zatmění Slunce Zemí na své cestě zpět z Měsíce. Japonská kosmická sonda Kaguya pořídila v roce 2009 snímky podobného zatmění s vyšším rozlišením při svém pobytu na oběžné dráze Měsíce. Čínská sonda Chang'e 3 by včetně vozítka Yutu mohla být příští týden svědkem nového úplného zatmění Slunce Zemí z povrchu Měsíce. Tuto neobvyklou událost, která nastane 15. dubna, by mohla zároveň z lunární dráhy zachytit i sonda NASA LADEE. Stejná událost bude pro lidi na Zemi jistě pozorovatelná z dalšího úhlu jako úplné zatmění Měsíce.

Štítky: Měsíc, Surveyor 3, Sluneční zatmění, Animated gif


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planetka (775) Lumiere

Snímek planetky (775) Lumiere. Rozměry obrázku jsou 10 x 10 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Planetka 15.5mag byla zachycena na snímcích komety C/2016 R2 (PANSTARRS).

Další informace »