Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. duben 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. duben 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční zatmění z Měsíce

Uznání videa: NASA, Surveyor 3; Acknowledgement: Russell Sampson (ECSU)

Bylo už někdy pozorováno zatmění Slunce z Měsíce? Ano, poprvé v roce 1967 a možná zase příští týden. Sonda Surveyor 3 pořídila v roce 1967 tisíce širokoúhlých televizních snímků Země a některé z nich zachytily, jak se Země pohybuje před Sluncem. Několik těchto snímků bylo vyzvednuto z archívů NASA a zkompilováno do zrychleného videa nahoře. Ačkoliv jsou tyto snímky zrnité, tak je vidět, že atmosféra Země jasně láme sluneční světlo a předvádí efekt perel, když jsou určité dráhy zastíněny mraky. O dva roky později viděla v roce 1969 posádka Apolla 12 z první ruky jiné zatmění Slunce Zemí na své cestě zpět z Měsíce. Japonská kosmická sonda Kaguya pořídila v roce 2009 snímky podobného zatmění s vyšším rozlišením při svém pobytu na oběžné dráze Měsíce. Čínská sonda Chang'e 3 by včetně vozítka Yutu mohla být příští týden svědkem nového úplného zatmění Slunce Zemí z povrchu Měsíce. Tuto neobvyklou událost, která nastane 15. dubna, by mohla zároveň z lunární dráhy zachytit i sonda NASA LADEE. Stejná událost bude pro lidi na Zemi jistě pozorovatelná z dalšího úhlu jako úplné zatmění Měsíce.

Štítky: Měsíc, Surveyor 3, Sluneční zatmění, Animated gif


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přelet ISS

Další informace »