Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. duben 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. duben 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mraky mammatus nad Nebraskou

Uznání a copyright: Jorn Olsen Photography

Kdy spodek mračen vypadá jako bubliny? Normálně je spodek mračen plochý. To proto, protože vlhký teplý vzduch, který stoupá vzhůru a ochlazuje se, za určité teploty kondenzuje do vodních kapiček, což odpovídá velmi specifické výšce. Jak kapky rostou, tak vznikají neprůhledná mračna. Za stejných podmínek se ovšem mohou vyvinout kapsy mračen, které obsahují velké kapky vody nebo ledu, které padají do čistého vzduchu, kde se vypařují. Takové kapsy se mohou vyskytovat v turbulentním vzduchu poblíž bouřek. Výsledné mraky mammatus mohou vypadat při slunečním světle ze strany zvláště dramaticky. Mračna mammatus na snímku nahoře byla vyfotografována v červnu 2004 nad Hastingsem v Nebrasce.

Štítky: Mračna, Mammatus, Nebraska


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »