Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. duben 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. duben 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Arp 81: O 100 miliónů let později

Uznání: Hubble Legacy Archive, ESA, NASA; Processing - Martin Pugh

Z planety Země vidíme silně pokroucený pár galaxií, katalogizovaný jako Arp 81, tak jak byly pouhých asi 100 miliónů let po svém těsném přiblížení. Zmatek způsobený jejich vzájemnou gravitační interakcí při přiblížení je podrobně vidět na tomto barevném kompozitním obrázku, který ukazuje jejich vzájemnou gravitační interakci při přiblížení a ukazuje propletené proudy plynu a prachu, chaos překotného vznikání hvězd i slapový ohon, který se táhne asi 200 tisíc světelných let za tímto kosmickým vrakovištěm. Galaxie jsou též známy jako NGC 6622 (vlevo) a NGC 6621, co do velikosti jsou zhruba stejné, ale je jim souzeno ve vzdálené budoucnosti splynout, jelikož se po opakovaných přiblíženích nakonec zcela sloučí. Obě galaxie se nacházejí v souhvězdí Draka (Draco) a jsou vzdálené asi 280 miliónů světelných let. Na tomto ostrém, zpracovaném snímku z Hubblova archívu lze vidět dokonce ještě vzdálenější galaxie v pozadí.

Štítky: Interacting galaxies, Tidal tail, Arp 81, Ngc 6621/6622


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »