Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. duben 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. duben 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hubblův Messier 5

Uznání: HST, ESA, NASA

"Krásná mlhovina objevená mezi Váhami [Libra] a Hadem [Serpens] ...", začíná popis 5. položky slavného katalogu mlhovin a hvězdokup astronoma 18. století Charlese Messiera. Přestože se položka Messier 5 (M5) Messierovi zdála rozplizlá, a kulatá a bez hvězd, tak nyní víme, že je to kulová hvězdokupa, která má 100 000 nebo i více hvězd, které jsou gravitačně vázány a nahuštěny do oblasti o průměru 165 světelných let. Hvězdokupa se nachází 25 000 světelných let daleko. Kulové hvězdokupy sídlí v halo naší Galaxie a jsou nejstaršími členy Mléčné dráhy. M5 je jednou z nejstarších kulových hvězdokup, stáří jejích hvězd se odhaduje až na 13 miliard let. Tato krásná hvězdokupa je populárním cílem pozemských dalekohledů. Hubblův kosmický dalekohled, který byl 25. dubna 1990 vypuštěn na nízkou oběžnou dráhu Země, pořídil také nádherný podrobný pohled, který ve středové oblasti M5 zabírá asi 20 světelných let. Stárnoucí rudí a modří obři a omlazení modří tuláci dokonce i v blízkosti hustého jádra vlevo jsou na tomto ostrém snímku zřetelně vidět ve žlutých a modrých odstínech.

Štítky: Rudý obr, Kulová hvězdokupa, Hubble, Messier, M5, Blue straggler


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »