Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. duben 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. duben 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplné zatmění Měsíce zrychleně

Uznání videa: Adam Block, Mt. Lemmon SkyCenter, U. Arizona

Proč by jasný úplněk náhle potemněl? Protože vstoupil do stínu Země. Taková událost nastala téměř před dvěma týdny, když Měsíc prošel úplným zatměním. Toto zatmění bylo vidět z poloviny zeměkoule, která byla přivrácená k Měsíci a bylo zachyceno na četných krásných fotografiích a také na zrychleném videu nahoře, které pokrývá asi hodinu. Video nahoře bylo pořízeno z Mt. Lemmon Sky Center v Arizoně v USA, zemský stín udržuje ve středu a ukazuje, jak se Měsíc přes něj pohybuje od západu k východu. Dočasné příhodné seřazení Země, Měsíce a Slunce zase nastane zítra, přesně o polovinu lunárního měsíce později, když část Země projde částí stínu měsíčního novu.

Štítky: Lunární zatmění, Earth's shadow, Video, Time-lapse


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přelet ISS

Další informace »