Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. duben 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. duben 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplné zatmění Měsíce zrychleně

Uznání videa: Adam Block, Mt. Lemmon SkyCenter, U. Arizona

Proč by jasný úplněk náhle potemněl? Protože vstoupil do stínu Země. Taková událost nastala téměř před dvěma týdny, když Měsíc prošel úplným zatměním. Toto zatmění bylo vidět z poloviny zeměkoule, která byla přivrácená k Měsíci a bylo zachyceno na četných krásných fotografiích a také na zrychleném videu nahoře, které pokrývá asi hodinu. Video nahoře bylo pořízeno z Mt. Lemmon Sky Center v Arizoně v USA, zemský stín udržuje ve středu a ukazuje, jak se Měsíc přes něj pohybuje od západu k východu. Dočasné příhodné seřazení Země, Měsíce a Slunce zase nastane zítra, přesně o polovinu lunárního měsíce později, když část Země projde částí stínu měsíčního novu.

Štítky: Lunární zatmění, Earth's shadow, Video, Time-lapse


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planetka (775) Lumiere

Snímek planetky (775) Lumiere. Rozměry obrázku jsou 10 x 10 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Planetka 15.5mag byla zachycena na snímcích komety C/2016 R2 (PANSTARRS).

Další informace »