Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. květen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. květen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ocas galaxie Hamburger

Uznání a copyright: Martin Pugh

Na ostrém teleskopickém¨pohledu na NGC 3628 je vidět nafouknutý galaktický disk rozdělený tmavými prachovými pásy. Pochopitelně, že takový hloubkový portrét této vznešené, spirální galaxie, která je vidět z boku, některým astronomům vnukl myšlenku na její populární název galaxie Hamburger. Na snímku je blízko i malá galaxie, nejspíš satelit NGC 3628 a slabý, ale dlouhý slapový ohon. Tento nádherný vesmírný ostrov měří asi 100 000 světelných let a nachází se 35 miliónů světelných let daleko v severním jarním souhvězdí Lva. Její ohon dosahuje asi 300 000 světelných let, dokonce ještě za levý okraj širokoúhlého snímku. NGC 3628 se dělí o prostor v místním vesmíru s dalšími dvěma velkými spirálami M65 a M66, a toto uskupení je také známo jako Leo Triplet. Gravitační interakce s kosmickými sousedy nejspíše vytvořily slapový ohon, stejně jako rozsáhlé vzplanutí a zborcení disku této spirální galaxie.

Štítky: Spirální galaxie, Ngc 628, Edge-on spiral, Leo triplet, Interacting galaxies, Tidal tail


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »