Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. květen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. květen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neptun z Voyageru

Uznání a copyright kompozitního obrazu: Assembly/Processing - Rolf Olsen,
Data - Voyager 2, NASA Planetary Data System

Kosmická sonda Voyager 2 křižuje vnější Sluneční soustavou a 25. srpna 1989 se těsně přiblížila k Neptunu a zatím je jedinou sondou, která tohoto nejvzdálenějšího plynového obra navštívila. Tato kompozitní scéna, která vznikla na základě snímků pořízených při největším přiblížení i v následujících dnech, pokrývá slabou vnější planetu, její největší měsíc Triton a slabou soustavu prstenců. Scéna z meziplanetární perspektivy se už za Neptunovou drahou ohlíží zpět ke Slunci a zachycuje planetu i Tritona jako tenké, Sluncem osvětlené srpky. Kolem jižního pólu jjsou vidět mračna typu cirrus a tmavý pás kolem pólu, stejně jako oblačný vír nad pólem samotným. Jsou vidět i části velice slabé soustavy prstenců se třemi jasnými oblouky, které poprvé zachytila sonda Voyager při svém průletu, i když na tomto kompozitním obrazu jsou vymodelovány i ty nejslabší segmenty. Zorné pole má 7,5 stupňů a hvězdné pozadí je vytvořeno z údajů přehlídky oblohy se středem v souhvězdí Žirafy (Camelopardalis), což odpovídá pohledu Voyageru při odletu od vznešené Neptunovy soustavy.

Štítky: Neptun, Prstence, Triton, Voyager 2


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »