Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. červen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. červen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa PanSTARRS s Galaxií

Uznání a copyright: Alessandro Falesiedi

Severní oblohou se pohybuje kometa PanSTARRS C/2012 K1, která je na tomto teleskopickém portrétu z 2. června v souhvězdí Velké medvědice (Ursa Major). Toto ledové těleso z Oortova mračna je nyní ve vnitřní sluneční soustavě a vykazuje dva ohony, světlejší širší prachový ohon a zohýbaný iontový ohon, který se táhne vpravo dole. Kondenzovaná zelená koma komety činí pěkný kontrast vůči žluté paprsčité hvězdě nahoře v pozadí. NGC 3319 vlevo nahoře má zdánlivý rozměr téměř dvojnásobku úplňku. Tato spirální galaxie je asi 47 miliónů světelných let daleko, daleko za hvězdami naší vlastní Mléčné dráhy. Pro srovnání, kometa byla ve vzdálenosti pouhých zhruba 14 světelných minut od naší dobré planety. Tato kometa PanSTARRS se bude v nadcházejících měsících pomalu zjasňovat a zůstane tak dobrým cílem pro pozorovatele komet dalekohledem a svého nejtěsnějšího přiblížení ke Slunci, perihelu, dosáhne za orbitou Země koncem srpna.

Štítky: Kometa, Panstarrs, C/2012 K1, Ngc3319


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »