Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. červen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. červen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M51: Rentgenové záření z Vírové galaxie

Uznání a copyright: X-ray: NASA, CXC, R. Kilgard (Wesleyan U. et al.; Optical: NASA, STScI

Co kdybychom zrentgenovali celou spirální galaxii? Právě to (znovu) nedávno udělala rentgenová observatoř Chandra pro blízkou interagující galaxii známou jako Vírová galaxie (M51). Na snímku z observatoře Chandra nahoře se třpytí stovky rentgenových hvězd jak ve spirále samotné, tak i v sousední galaxii. Obraz je kompozitem rentgenového světla z Chandry a viditelného světla z Hubblova kosmického dalekohledu. Počet svítivých rentgenových zdrojů, nejspíše binárních soustav neutronových hvězd a černých děr v M51, je pro normální spirální nebo eliptickou galaxii neobvykle vysoký a naznačuje, že tento kosmický vír prošel intenzivním poryvem překotného vznikání hvězd. Jasná jádra obou galaxií NGC 5194 a NGC 5195 (vpravo a vlevo), také vykazují vysokoenergetickou aktivitu. Na tomto snímku ve falešných barvách, kde jsou rentgenové paprsky zobrazeny fialově, difuzní rentgenová emise typicky vyvěrá z plynu zahřátého výbuchy supernov na teploty několika miliónů stupňů.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, nebo na Twitteru

Štítky: Spirální galaxie, Rentgenové paprsky, M51, Mouse over


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »