Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. červenec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. červenec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sonda Rosetta ukázala kometu ze dvou částí

Uznání: ESA/Rosetta/MPS for OSIRIS Team; MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA

Proč má jádro této komety dvě části? Jak se meziplanetární kosmická sonda ESA pojmenovaná Rosetta stále přibližuje k jádru staré komety, tak koncem minulého týdne učinila překvapivý objev, že kometa 67P/Churyumov–Gerasimenko má dvojité jádro. Ke spekulativním nápadům, jak současné dvojité jádro komety Čurjumov–Gerasimenko vzniklo, patří, že se jedná o důsledek splynutí dvou komet, že kometa je volnou hromadou suti, kterou od sebe roztahují slapové síly, že odpařování ledu bylo asymetrické, nebo že kometa podstoupila určitý typ explozivní události. Nahoře je vidět, jak se neobvyklé kometární jádro velké asi 5 km otáčí během několika hodin, přičemž každý snímek byl pořízen s odstupem 20 minut. Jak sonda Rosetta podle plánu počátkem příštího měsíce vstoupí na orbitu kolem jádra komety Čurjumov–Gerasimenko a koncem roku, pokud to bude možné, na něm přistane s malou sondou, tak přinese lepší snímky a doufejme, že i lepší teorie.

Štítky: Rosetta, Animated gif, Churyumov-Gerasimenko, Two components


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »