Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. srpen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. srpen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přechod Merkuru: Neobvyklá skvrna na Slunci

Uznání a copyright: David Cortner

Co je to za tečku na Slunci? Když se podíváte pečlivěji, tak je skoro dokonale kulatá. Ta tečka je výsledkem neobvyklého typu slunečního zatmění, které nastalo v roce 2006. Obvykle je to pozemský Měsíc, který zakrývá Slunce. Tentokrát to pro změnu byla planeta Merkur. Podobně, jako když se blíží nov před slunečním zatměním, tak i fáze Merkuru se stává stále tenším srpkem, jak se planeta postupně blíží do zákrytu se Sluncem. Fáze Merkuru nakonec klesne na nulu a přes naši mateřskou hvězdu přejde tmavá skvrna. Tato situace by se mohla technicky popsat jako prstencové zatmění na Merkuru s výjmečně velkým ohnivým prstencem. Z plání posetých krátery na noční straně Merkuru by Země jevila svoji plnou fázi. Jak Merkur pokračoval na své oběžné dráze, tak se o pár hodin později zase objevil tenký srpeček fáze. Příští zatmění Slunce Merkurem nastane v roce 2016.

Štítky: Slunce, Merkur, Přechod


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »