Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. srpen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. srpen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Kouzelník

Uznání a copyright: Michael Miller

Otevřená hvězdokupa NGC 7380 je stále ještě ponořena do svého zárodečného mračna mezihvězdného plynu a prachu, který je populárně znám jako mlhovina Kouzelník. Mlhovina je vidět s hvězdami v popředí i v pozadí z roviny naší Mléčné dráhy a nachází se asi 8000 světelných let v souhvězdí Kefeus (Cepheus). Do teleskopického pohledu na 4 milióny let starou hvězdokupu a s ní spojenou mlhovinu, která je normálně příliš slabá pro lidské oči, by se snadno vešel úplněk. Snímek pořízený dalekohledem a kamerou svázanou se Zemí ukazuje tvary a struktury Kouzelníka o velikosti mnoha světelných let v paletě barev, která je populární na snímcích z Hubblova kosmického dalekohledu. Světlo ve viditelných vlnových délkách zaznamenané přes úzkopásmové filtry vycházející z atomů vodíku, kyslíku a síry v mlhovině je na výsledném digitálním kompozitu transformováno do zelené, modré a červené barvy. Ale Kouzelník má ještě další kouzlo v rukávu. Když na obrázek položíte kurzor (nebo následujete tento odkaz), tak zmizí hvězdy a zůstane jen kosmický plyn a prach mlhoviny Kouzelník.

Štítky: Otevřená hvězdokupa, Wizard Nebula, Narrowband, Mouse over, Ngc7380


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »