Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. září 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. září 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zbytek supernovy Puppis A

Image Credit: X-ray: NASA/CXC/IAFE/ G. Dubner et al., ESA/XMM-Newton
Infrared: NASA/ESA/JPL-Caltech/GSFC/ R. Arendt et al.

Výbuchem hnaný zbytek po supernově Puppis A vzdálený asi 7000 světelných let naráží do okolního mezihvězdného média. Tento pozoruhodný záběr komplexního rozpínání zbytku supernovy ve falešných barvách měří v této vzdálenosti asi 180 světelných let. Obraz je založen na zatím nejúplnějších rentgenových datech z pozorování observatoří Chandra a XMM/Newton a na infračervených datech ze Spitzerova kosmického dalekohledu. Vláknitá rentgenová záře z plynu zahřátého rázovou vlnou supernovy je v modrých odstínech, zatímco infračervená emise ze zahřátého prachu je vidět v červené a zelené barvě. Jasné pastelové tóny stopují oblasti, kde se mísí rázem stlačečný plyn se zahřátým prachem. Světlo z původní supernovy vyvolané zhroucením jádra hmotné hvězdy dosáhlo Zemi asi před 3700 lety a přesto zbytek supernovy Puppis A zůstává na rentgenové obloze silným zdrojem.

Štítky: Infračervený, Zbytek supernovy, Rentgenový, Puppis a


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »