Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. září 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. září 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kruhová duha nad Austrálií

Uznání a copyright: Colin Leonhardt (Birdseye View Photography)

Už jste někdy viděli úplnou duhu? Ze země je typicky vidět jenom horní část duhy, protože směry k zemi mají méně kapek. Ze vzduchu ovšem lze častěji vidět i celý kruh, plných 360 stupňů duhy. Nahoře je vidět plný kruh duhy zachycený nad pláží Cottesloe nedaleko Perthu v Austrálii loni z vrtulníku, který letěl mezi zapadajícím Sluncem a deštěm. Na pozorovateli závislý jev způsobují především vnitřní odrazy slunečního světla kapkami, přičemž tato duha o průměru 84 stupňů netknutá sledovala vrtulník asi 5 kilometrů. Bonusem byla druhá duha vně té první, která byla slabší a s barvami v opačném pořadí.

Astrofotografové APODů: Byla vaše práce někdy využita pro vědecký objev?

Štítky: Rainbow, Double rainbow, Full circle


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P/Pons-Brooks

Pořízeno fotoaparátem Canon EOS 7D přes NT Sky-Watcher 200/1000 na montáži GHEQ-5. Čas expozice 35s.

Další informace »