Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. říjen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. říjen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bublinová mlhovina

Uznání a copyright: Bernard Michaud

Toto mezihvězdné zjevení rozfouknuté větrem z hmotné hvězdy má překvapivě dobře známý tvar. Má katalogové označení NGC 7635, nebo také jednoduchý název Bublinová mlhovina. Přes svůj křehký vzhled tato bublina o průměru 10 světelných let nabízí důkazy bouřlivých procesů. Vlevo dole pod středem Bubliny je je žhavá hvězda typu O, která je několiksetkrát svítivější a asi 45 krát hmotnější, než Slunce. Prudký hvězdný vítr a intenzivní radiace z této hvězdy vypálila strukturu zářícího plynu z hustšího materiálu v okolním molekulárním mraku. Spletitá Bublinová mlhovina a s ní spojený komplex mračen se nachází zhruba ve vzdálenosti 11 000 světelných let v chlubivém souhvězdí Kasiopeji (Cassiopeia). Nádherný pohled na kosmickou bublinu vznikl z úzkopásmových dat, která zaznamenala emise ionizovaných atomů vodíku a kyslíku v této oblasti. Pro vytvoření tříbarevného obrazu byly pro červenou a modrou využity emise vodíku a kyslíku a jejich kombinace pak pro zelený kanál.

Štítky: Hvězdný vítr, Ngc7635, Bubble nebula, O-star


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »