Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. říjen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. říjen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Detektor kosmické stanice nalezl nevysvětlitelný přebytek pozitronů

Uznání a licence: Ron Garan, STS-134 Crew, Expedition 28 Crew, NASA

Odkud přišly všechny ty vysokoenergetické pozitrony? Alfa magnetický spektrometr (AMS-02) na palubě Mezinárodní kosmické stanice (ISS) od roku 2011 pečlivě zaznamenává, jak často ho zasáhnou vysokoenergetické elektrony a pozitrony. Po nashromáždění údajů za několik let je nyní jasné, že na nejvyšších energiích se detekuje významně více pozitronů, než elektronů. Přebytek může mít velice vzrušující a převratný důvod, anihilaci vzdálených, ale předtím nedetekovaných částic temné hmoty. Je ovšem také možné, že tento nevysvětlený nesoulad způsobují astronomické zdroje, jako jsou třeba pulzary. Toto téma nadále zůstává předmětem velice aktivního výzkumu. Na snímku je zde vidět AMS na ISS po instalaci s americkým raketoplánem připojeným zcela vpravo, ruskou lodí Sojuz připojenou zcela vlevo a s modrou zeměkoulí, která je domovem všech národů v pozadí.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus nebo na Twitteru

Štítky: Temní hmota, ISS, AMS detector


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »