Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. říjen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. říjen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Od chrámu Slunce ke chrámu Měsíce

Uznání a copyright: Dave Lane

Co spojuje Slunce s Měsícem? V průběhu historie bylo dáno mnoho odpovědí, ale v případě dnešního obrázku je vidět, že je to rovina naší Galaxie Mléčné dráhy. Na panorámatu ze 16 snímku z národního parku Capitol Reef v Utahu v USA se z pouště vypínají pískovcové monolity, chrám Měsíce vpravo a chrám Slunce vlevo. Každý z obou přírodních monumentů se tyčí do výše asi 100 metrů a přežívá už od období Jury před 160 milióny lety. Hvězdy a mlhoviny, včetně Galaxie v Andromedě, kterými je posázeno nebeské pozadí, jsou ještě starší. Země zítra spojí Slunce s Měsícem svým stínem: úplné zatmění Měsíce bude viditelné ze spousty míst kolem zeměkoule.
Oprava: Na záměnu levé a pravé polohy chrámů v anglickém textu upozornila Vlasta Biolková.

Novinka: Sledujte APOD na Ello

Štítky: Měsíc, Slunce, Utah, Mouse over


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »