Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. říjen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. říjen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění při západu Měsíce

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (Las Campanas Observatory, Carnegie Institution)

Pod tímto mořem mraků leží Tichý oceán a pobřeží Chile. Nahoře přes jemné barvy předúsvitové oblohy postupuje zatmění Měsíce, který tmavne. Jak se Měsíc propadá níže k západnímu obzoru, tak zakřivený okraj stínu planety Země stále vykusuje střed lunárního disku. Z tohoto místa na jižní polokouli, stejně jako z většiny míst na východě Severní Ameriky byl Měsíc úplně ponořen do stínu Země při západu Měsíce a východu Slunce 8. října. Zcela na západě bylo možné úplnou fázi sledovat téměř hodinu, když byl zčervenalý Měsíc stále ještě vysoko na noční obloze.

Štítky: Total lunar eclipse, Tle


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přelet ISS

Další informace »