Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. říjen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. říjen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíce v opozici

Uznání a copyright: Rick Baldridge

Úplně zatmělý Měsíc v časných hodinách 8. října nad pohořím Santa Cruz poblíž Los Gatos v Kalifornii předvádí na dobře exponovaném teleskopickém snímku zatmění celou řadu barev. Zatmění Měsíce pochoppitelně nastává pouze, když je Měsíc na pozemské obloze v opozici se Sluncem a prochází přitom stínem planety. Ale při této opozici byl pouhého půl stupně od okraje Měsíce téměř v opozici vzdálený Uran, sice slabý, ale je snadno vidět vpravo dole. Ještě slabší jsou jeho ledové měsíce. Položte kurzor na obrázek (nebo následujte tento odkaz) a uvidíte delší expozici. Zatímco i zatmělý povrch našeho Měsíce je silně přeexponován, tak Uranovy měsíce Titania, Oberon a Umbriel lze rozlišit jako slabé body světla.
Oprava: Na gramatickou chybu upozornil Tomáš Rett.

Štítky: Uran, Total lunar eclipse, Opposition, Tle, Mouse over


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planetka (775) Lumiere

Snímek planetky (775) Lumiere. Rozměry obrázku jsou 10 x 10 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Planetka 15.5mag byla zachycena na snímcích komety C/2016 R2 (PANSTARRS).

Další informace »