Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. říjen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. říjen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíce v opozici

Uznání a copyright: Rick Baldridge

Úplně zatmělý Měsíc v časných hodinách 8. října nad pohořím Santa Cruz poblíž Los Gatos v Kalifornii předvádí na dobře exponovaném teleskopickém snímku zatmění celou řadu barev. Zatmění Měsíce pochoppitelně nastává pouze, když je Měsíc na pozemské obloze v opozici se Sluncem a prochází přitom stínem planety. Ale při této opozici byl pouhého půl stupně od okraje Měsíce téměř v opozici vzdálený Uran, sice slabý, ale je snadno vidět vpravo dole. Ještě slabší jsou jeho ledové měsíce. Položte kurzor na obrázek (nebo následujte tento odkaz) a uvidíte delší expozici. Zatímco i zatmělý povrch našeho Měsíce je silně přeexponován, tak Uranovy měsíce Titania, Oberon a Umbriel lze rozlišit jako slabé body světla.
Oprava: Na gramatickou chybu upozornil Tomáš Rett.

Štítky: Uran, Total lunar eclipse, Opposition, Tle, Mouse over


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přelet ISS

Další informace »